Centralny Rejestr Faktur już w 2021 roku.

Resort Finansów planuje w przyszłym roku wdrożyć nowy mechanizm, dodatkowo uszczelniający aktualnie funkcjonujący w Polsce system podatkowy.

System będzie dotyczył wszystkich firm wystawiających faktury sprzedaży. Z czym już nie długo będzie musiał zmierzyć się podatnik prowadzący działalność gospodarczą?

Centralny Rejestr Faktur

Nowy system tworzony przez Ministerstwo Finansów o nazwie centralny rejestr faktur będzie zawierał elektroniczna bazę, prowadzoną i udostępnianą wszystkim przedsiębiorcom przez Szefa KAS.

Baza ta ma docelowo zawierać wszystkie faktury sprzedaży wystawione przez podatników prowadzących działalność gospodarczą.

CFR będzie aktualizować stan dostarczanych do niego faktur sprzedaży w czasie rzeczywistym.

Stały dostęp do faktur sprzedaży – funkcja kontrolna

Prowadzone prace Ministerstwa Finansów nad wprowadzeniem Centralnego Rejestru Faktur (CFR) ma na celu realizowanie kolejnego etapu uszczelnienia polskiego systemu podatkowego.

Urząd skarbowy będzie miał na bieżąco dostęp do wszystkich faktur wystawianych przez podatników prowadzących swoje firmy co ułatwi mu sprawowanie funkcji kontrolnej nad tym, jakie dane identyfikacyjne i finansowe generują sprzedawcy w wystawianych fakturach. Z uwagi na posiadany dostęp do CFR organy podatkowe nie będą musiały żądać od podatników przekazania faktur do wglądu.

Tak więc organy administracji skarbowej poprzez CFR będą miały nieograniczony dostęp do większości a w dalszym domyśle do wszystkich faktur sprzedaży wystawianych przez podatników.

System ma też porównywać dane otrzymywane na podstawie przekazywanych faktur sprzedaży z ewidencją VAT, a więc plikiem JPK_V7. Urząd skarbowy powiadomi podatnika o występujących różnicach. Z kolei podatnik będzie miał możliwość samodzielnego poprawienia błędów co może skutkować uniknięciem przyszłych sankcji finansowych.

Patrząc na drugą stronę, a więc na przedsiębiorców, całkiem możliwe, iż system CFR przyczyni się do uniknięcia niektórych błędów w procesie wystawiania faktur sprzedaży.

W następnej kolejności (w kolejnych latach) system CFR ma oferować także możliwość dokonania przez odbiorcę automatycznej płatności za fakturę. To jednak nie wszystko. Płatność za fakturę będzie powiązana z jednoczesną weryfikacją konta bankowego na niej podanego z wykazem podatników VAT (biała lista).

Wystawianie faktury sprzedaży

Cały proces od strony przedsiębiorcy ma przybrać postać prostych czynności. Podatnik wystawi fakturę sprzedaży we własnym programie do wystawiania faktur. Po tej czynności zaloguje się na swoim koncie na stronie CFR i prześle wystawione faktury sprzedaży.

Sprzedawca będzie miał oczywiście dostęp do historii faktur przekazanych do systemu CFR. Warto zaznaczyć, iż podatnicy już posiadają swoje konta podatkowe na stronie:

www.podatki.gov.pl

O tych kontach podatnicy przypominają sobie zazwyczaj przy wysyłce zeznań rocznych za pomocą platformy Ministerstwa Finansów – twój e-pit.

I właśnie wokół tego jednego konta podatkowego ma być stworzona kolejna usługa e-administracji, czyli CFR (także i inne powstające i rozwijające się aktualnie usługi).

Dostęp do systemu będzie możliwy nie tylko z komputera typu desktop czy laptopa, ale i z innych urządzeń mobilnych (smartfon, tablet, pozostałe).

Dostęp do przekazanej na stronę CFR faktury sprzedaży ma mieć również odbiorca tej faktury. Poza możliwych wglądem do niej będzie mógł ją także pobrać.

Obowiązek czy dobrowolność?

W przyszłym roku system CFR ma być dobrowolny jednak z upływem czasu Resort Finansów chce, aby system został zaordynowany jako obowiązkowy i obejmował wówczas swym zasięgiem wszystkie faktury sprzedaży.

Nie oznacza to jednak, iż dotychczasowy obieg faktur sprzedaży definitywnie całkowicie zniknie.

Od kiedy?

Według aktualnych informacji z Ministerstwa Finansów system CFR ma rozpocząć swoją działalność w połowie 2021r.

Opublikowano: 2021-01-29